Ümraniye Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

TIKLAYINIZ

Ümraniye Belediyesi

Belediye Başkanı: Hasan Can
İmar ve Şehircilik Müdürü: Adnan Zeki Bostancı
Ümraniye Belediyesi 1963 yılında kurulmuştur. 1980’de Üsküdar İlçesi’ ne bağlı köy statüsünde bir yerleşim merkezi olan Ümraniye, gelişimin devam etmesi sonucu yapılan bir düzenleme ile Üsküdar’ dan ayrılarak yeni bir ilçe kurulmuştur.
Ümraniye' de ilk yerleşenler Balkan Savaşları' ndan sonra, önce Batum' dan ardından da Yugoslavya ve Bulgaristan' dan göçmenler gelmiştir. Bundan dolayı bir süre de "Muhacir Köy" olarak şöhret bulmuştur.
1960 yılına kadar köy olarak kalan Ümraniye, Organize Sanayi Bölgesi olarak ilan edilmesinden sonra yoğun göçlere maruz kalmıştır. Belediye ilk defa 1963 yılında kurulmuştur. İstanbul' un en hızlı kentleşen ve nüfusu hızla artan; köy ve yöre geleneklerinin de aynen muhafaza edildiği ilginç bir kentleşme örneğidir Ümraniye.
1980 ihtilali ile Ümraniye Belediyesi fes edilerek Üsküdar' a bağlı şube müdürlüğüne dönüştürüldü. 1987 yılında ilçe olan Ümraniye' de ilk yerel seçim 1989 yılında yapıldı. Bugün ilçe 35 mahalle ve 650.000 Nüfusuyla Anadolu şehirlerinin pek çoğundan büyük bir yerleşim alanıdır. 22 bin hektarlık bir yerleşim alanına sahiptir.
Ümran sözcüğü Arapça' dır. Topluluklarda mutluluk, saadet, refah anlamına gelir.

Ümraniye İmar durumu

Ümraniye İmar Haritaları

Dwg Formatında indirmek için TIKLAYINIZ

imar
İmar Durumu Sorgulama
Yönetmelikler - İşlemler